ADP1763ACPZ1.25-R7
Part number:
ADP1763ACPZ1.25-R7
describe:
IC REG LINEAR 1.25V 3A 16-LFCSP
package:
Cut Tape (CT)
inventory 3001
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Current - Supply (Max)
    16 mA
  • Voltage - Input (Max)
    1.98V
  • Current - Output
    3A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.25V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.145V @ 3A
  • Current - Quiescent (Iq)
    8 mA
  • PSRR
    62dB ~ 33dB (10kHz ~ 1MHz)