ADP1761ACPZ0.95-R7
Part number:
ADP1761ACPZ0.95-R7
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC REG LINEAR 0.95V 1A 16-LFCSP
package:
Cut Tape (CT)
inventory 1868
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Package / Case
    16-WFQFN Exposed Pad, CSP
  • Supplier Device Package
    16-LFCSP (3x3)
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Supply (Max)
    11 mA
  • Voltage - Input (Max)
    1.98V
  • Control Features
    Enable, Power Good, Soft Start
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Number of Regulators
    1
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.95V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.053V @ 1A
  • Current - Quiescent (Iq)
    8 mA
  • PSRR
    67dB ~ 35dB (10kHz ~ 1MHz)