ADP166AUJZ-1.2-R7
Part number:
ADP166AUJZ-1.2-R7
describe:
IC REG LIN 1.2V 150MA TSOT-23-5
package:
Cut Tape (CT)
inventory 4400
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Supplier Device Package
    TSOT-23-5
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    150mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.2V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
  • Current - Quiescent (Iq)
    2.4 µA
  • PSRR
    72dB ~ 62dB (100Hz ~ 1kHz)