ADP166ACBZ-3.3-R7
Part number:
ADP166ACBZ-3.3-R7
describe:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 4-WLCSP
package:
Cut Tape (CT)
inventory 1924
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Package / Case
    4-WFBGA, WLCSP
  • Supplier Device Package
    4-WLCSP (0.96x0.96)
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    150mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.225V @ 150mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    2.4 µA
  • PSRR
    60dB ~ 50dB (100Hz ~ 1kHz)