ADM7160AUJZ-1.8-R7
Part number:
ADM7160AUJZ-1.8-R7
describe:
IC REG LIN 1.8V 200MA TSOT-23-5
package:
Cut Tape (CT)
inventory 5162
minimum : 1
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Supplier Device Package
    TSOT-23-5
  • Current - Supply (Max)
    350 µA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    200mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Voltage - Output (Max)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.23V @ 200mA
  • Current - Quiescent (Iq)
    20 µA
  • PSRR
    54dB ~ 43dB (100kHz ~ 1MHz)